Anasayfa

THY'nin 3 bin 500 m2'lik mutfağı

Turkish Do&Co, yolculara sunduğu ikramı Atatürk Havalimanı'ndaki merkezinde hazırlıyor
16 Şubat 2010 Salı


Turkish Do & Co

Uçakla seyahat ederken yolculuğun en keyifli anı ikram servisinin başlamasıdır. Birçok havayolu krizle birlikte uçak içinde sundukları ikramı kısarken, Türk Hava Yolları, ikram şirketi Turkish Do&Co ile binlerce metre havada yeme-içmeye ayrı bir boyut kazandırdı. THY, 2007’nin başından itibaren Turkish Do&Co şirketi ile uçak içindeki ikram konseptini yeniledi.

Günde 80 bin yemek hazırlanıyor
Turkish Turkish Do&Co Operasyon Müdürü Berna Kayaman, mutfaklarında günde yaklaşık 80 bin yemek üretildiğine dikkat çekiyor. “Ancak burada kesinlikle endüstriyel üretim yapılmıyor. Turkish Do&Co’nun mutfağında taze ürünlerle aşçıların tek tek her tabağa konsantre oldukları, her tabağı kendilerinin hazırladığı butik üretim anlayışı hâkim.”

3 vardiyada 1000 kişi çalışıyor
Yolculara ikram edilecek yemekler Turkish Do&Co’nun İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki merkezinde hazırlanıyor. 3 bin 500 metrekarelik merkezde mutfak ekibi ve operasyon olmak üzere 3 vardiya halinde 1000 kişi çalışıyor. Bunlardan 40’ı usta aşçı, 8’i executive sous chef, 1’i ise execuive chef yani baş aşçı. Executive sous chefler ve baş aşçı mutfakta üretilen yemekleri periyodik olarak tadıp, değerlendiriyor. Böylece yapılan yemeklerin aynı kalitede olması sağlanıyor.

Yabancılar daha memnun!
Yemeklerinden yabancı yolcuların Türk yolculardan daha fazla memnun olduğuna vurgu yapan Turkish Do&Co Genel Müdür Yardımcısı Serdar Erden,  “Uçak içinde verilen ikramdan Türk yolcuların memnuniyeti 2006 senesinde yüzde 49 iken 2009’a gelindiğinde yüzde 94’e çıktı yabancı yolcunun memnuniyeti ise yüzde 98” diyor.

Menü haftada bir değişiyor
Menü her hafta değişiyor. Böylece sık uçan bir yolcu ancak 8 hafta sonra aynı menüye denk geliyor. Şirketin ikram felsefesi Türk misafirperverliği üzerine kurulu. Türk yemeklerini uluslararası tatlarla birleştiriyor. Bu felsefe ile iç hatlarda ve dış hatlar için oluşturulan 8 menüyü her hafta değiştirilerek ikram ediliyor. Menünün her hafta değişmesi de havayolu ikramında bir yenilik olarak arşımıza çıkıyor.

İç hatlar için 20 bin sandviç
THY’nin her gün yaptığı uçuşlar için sıcak ve soğuk mutfakla pastanede üretim yapılıyor. Soğuk mutfakta business class ve first class yolcuların ordövr tabakları ve ekonomi sınıfının soğuk sandviçleri hazırlanıyor. İç hat uçuşları için 15 ila 20 bin sandviç business ve first class yolcular içinse her gün 10 bin tane ordövr tabağı yapılıyor. İç hatlar için 3 çeşit dış hatlar için 4 farklı ordövr tabağı hazırlanıyor.

Günde 3 bin dolma elde sarılıyor
Sıcak mutfakta ise belirlenen menüye göre yemekler yapılıyor. Kahvaltıda ikram edilen omletler aşçılar tarafından tek tek hazırlanıyor. Kahvaltı için günde 4 bin omlet hazırlanırken, 3 bin adet dolma elde sarılıyor.

Pastane bölümünde ise ekmek, çikolatalı mus, kek, meyve tabağı gibi tatlı ürünler hazırlanıyor. Uçak içindeki ekmeklerin bile elde hazırlandığı mutfakta her gün 30 bin çikolatalı mus üretiliyor.

Özel menüler de var
Yolculuğun yemek yüzünden kâbusa dönüşmemesi amacıyla Turkish Do&Co özel mönüler de sunuyor. Üretilen yemeklerin günde yaklaşık yüzde 5 ila 10’u özel yemeklerdir. Dünyada bütün havayolları IATA kuralları gereği yolcularına özel yemek sunmak zorundadır. THY yolcularının da sağlık durumları ya da dini inançları doğrultusunda özel yemek talebi oluyor. Turkish Do&Co yaklaşık 15-20 çeşit özel yemek sunuyor. Bunlardan en çok vejetaryen yemek tüketiliyor. Diyabetik, düşük kolesterollü ve düşük tuzlu yemekler de en çok talep edilenler arasında yer alıyor. Bu mönülerden istifade edebilmek için tek yapmanız gereken, rezervasyon sırasında veya uçuştan 24 saat önce THY’ye bilgi vermek. Ancak, iç hat uçuşlarının kısa süreli olması nedeniyle, özel mönüler sadece dış hat uçuşlarda ikram ediliyor.

Yakın zamanda, Turkish Do&Co’nun merkezinde oluşturulan mock-uplarda hosteslere ikramların nasıl hazırlanıp servis edileceği uygulamalı olarak öğretiliyor. THY uçaklarında mart sonundan itibaren ise uçan aşçılar görmeye başlayacağız.

Uçan aşçı martta
Uçan aşçı ile uçak içinde mutfak (galley) kısmında yemekleri ve galley’i hazırlamakta kabine yardımcı olmak hedefleniyor. Uçan aşçı ayrıca yemeklerin müşterilerin önüne hem tat hem sunum olarak iyi bir şekilde çıkmasını ayrıca yolcuyla daha sıcak bir ilişkinin kurulmasına sağlamak üzere bir destek olarak düşünülüyor.

Kalanlar atılıyor
Turkish Do&Co’da uçaktan dönen her şey atılıyor. Çünkü soğuk zincir kırıldığı an yiyeceklerde bakteri üremesi sebebiyle kalan yemekler sağlık açısından risk oluşturuyor.

60 havayoluna hizmet veriliyor
Merkezde üretimin yüzde 80’i THY için yapılırken, THY dışında büyüklü küçüklü 60 havayolu Turkish Do&Co’dan ikram alıyor. En şanslı yolcular ise first class uçanlar. THY’nin first class hizmeti verdiği uzun hatlarda hostes soğuk ve tatlı servisine arabayla çıkıyor, yolcu hazırlanan yemekler arasından istediğini seçiyor. Sıcak yemek için yolcu arzu ettiği yemeği menüden tespit edip siparişini veriyor. Uçakta özel olarak ısıtılan yemek yolcuya sunuluyor.

THY’yi rakiplerinden tamamen farklı kılan first class uçuşta ince belli bardakta sunulan çay veya bol köpüklü bir Türk kahvesiyse yolculuğa başka bir boyut kazandırıyor.

 
 
     

 

Copyright © 2005 - 2010 | Mustafa Beyazıt

       
Mustafa BEYAZIT | Facebook sayfası thy do & co S Do&Co